Regulamin XIV Ogólnopolskiego Memoriału
Sotero Wismonta w Słupsku w szachach szybkich
o puchar Prezdenta Miasta Słupska
1.Organizator:
- Integracyjny Klub Sportowy ZRYW i Słupska Akademia Szachowa
2. Cele turnieju
-uczczenie pamięci Sotero Wismonta, nestora słupskich szachów
-propagowanie „królewskiej gry” wśród dzieci, młodzieży i dorosłych;
-stworzenie możliwości ciekawego spędzenia czasu wolnego.
3. Termin i miejsce
Turniej zostanie rozegrany
18 września 2022r. o godzinie 10 w Akademii Pomorskiej ul. Arciszewskiego 22A, Wydział humanistyczny.
Potwierdzenie udziału na miejscu zawodów do godz. 9:30.
Przewidywane zakończenie o godz. 16:00.
4. Zapisy
Zapisać można się:
• przez stronę chessarbiter
• lub na miejscu zawodów do godz. 9.30 (po tej godzinie zgłoszeni zawodnicy będą dopuszczeni do gry w drugiej rundzie)
5. System rozgrywek
Odbędą się dwa turnieje. Grupa open i grupa juniorów do lat 15 (rocznik 2007). Zawody zostaną rozegrane systemem szwajcarskim z tempem 10 min i 5 sekund za ruch dla zawodnika na partię na dystansie 9 rund. W turnieju Open. I 10 min na partię dla zawodnika na partię na dystansie 9 rund w turnieju juniorów.
6. Warunki uczestnictwa i zapisy.
Liczba miejsc ograniczona do 100 osób. O grze w turnieju decyduje kolejność zgłoszeń. W dniu zawodów wpłacenie startowego w wysokości 20 zł (dorośli). Turniej juniorów, bez wpisowego.
7. Nagrody:
Zwycięzcy turnieju OPEN oraz turnieju juniorów otrzymują puchary.
W klasyfikacji OPEN pierwsza nagroda pieniężna: 200 zł. Pozostałe nagrody podane zostaną po pierwszej rundzie.Będą też nagrody specjalne w grupach rankingowych: do 1.400, do 1.600, do 1.800. I nagroda dla najlepszego słupszczanina w turnieju. Nagrody nie są łączone.
Wysokość wszystkich nagród zostanie podana po pierwszej rundzie.
Pierwszych 10 zawodników w turnieju juniorów otrzyma nagrody rzeczowe.
8. Inne ustalenia organizacyjne:
Zawodnicy (dzieci) do lat 12 przebywają pod opieką dorosłych.
Zawodnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.
Udział w turnieju wiąże się z akceptacją regulaminu i wyrażeniem zgody na wykorzystywanie zdjęć i nagrań z udziałem ich uczestników do celów informacyjnych oraz promocji i reklamy działań Organizatorów.
Zapis w regulaminie:
Uczestnicy biorący udział w zawodach wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowy w myśl postanowień ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.o ochronie danych osobowych (jedn. tekst Dz. U. z 2002 r., Nr 101,poz.926, z późn. zm.) oraz utrwalanie i wykorzystanie wizerunku. Zgodnie z Ustawą RODO zawodnicy, rodzice i opiekunowie wyrażają zgodę na zamieszczenie danych uczestnika, dziecka (imię i nazwisko, rok urodzenia oraz miejscowość zamieszkania) w internecie na serwerze Chessarbiter.com, którego administratorem jest Polski Związek Szachowy.
Sotero Wismont, Nestor słupskich szachów
Nie ma w regionie szachisty, któremu Nestor słupskich szachów nie napsułby krwi przy szachownicy. Nigdy nie uznawał remisów nawet za cenę porażki, przez co walka z Nim była bardzo trudna. Grał do końca z zachowaniem wszystkich zasad fair play. Bardzo kochał szachy. Mawiał, że dają Mu życie. Jego koledzy zgodnie twierdzą, że takich miłośników szachów jak Wismont już nie ma.
Zginął tragicznie w wypadku samochodowym 12 czerwca 2000 roku jadąc na trzecią rundę IX Międzynarodowego Festiwalu Szachowego „Jantar Bałtyku” w Rowach.
Sotero Wismont brał czynny udział w życiu szachowym. Szybko zdobył I kategorię. Po wojnie był jedną z najbarwniejszych postaci szachowych w Polsce. Już w 1947 zdobył tytuł mistrza Gdańska. Wówczas tę wiadomość, podało nawet radio moskiewskie.
Od 1948 do 1956 reprezentował KKS Kolejarz Słupsk. W tym czasie trzykrotnie zdobył mistrzostwo okręgu. Rok później przeszedł do ówcześnie najsilniejszego klubu na Pomorzu – Czarnych Słupsk. Był jednym z najważniejszych zawodników w tym klubie. Największy sukces osiągnął wraz z MLKS Piast Słupsk. W 1970 w Kętrzynie zawodnicy tego klubu zdobyli Złotą Wieżę Puchar Zarządu Głównego Związku Młodzieży Wiejskiej. Drużyna Piasta uzyskała 19½ pkt, a Sotero Wismont na I szachownicy zdobył 6 punktów, uzyskując tytuł najlepszego zawodnika turnieju.
Przez dziesięciolecia związany ze słupskim środowiskiem szachowym, odnosił wiele sukcesów sportowych. Stanowił też wzór człowieka i sportowca – szachisty do naśladowania. Po drodze reprezentował barwy Przełomu Pieńkowo, a w ostatnich latach swojego życia – KS Zryw Słupsk. Będąc pracownikiem organizował życie szachowe w Zakładzie Urządzeń Okrętowych „SEZAMOR”.
Memoriał Sotero Wismonta w szachach szybkich w Słupsku rozgrywany był w latach 2000 do 2012 roku. Zwyciężali w nim też arcymistrzowie.
Zwycięzcy Memoriału:
2000 – Witalis Sapis
2001 – Marcin Kolago
2002 – Joanna Majdan
2003 – Krzysztof Żołnierowicz
2004 – Piotr Mickiewicz
2005 – Michał Szczepiński
2006 – Piotr Mickiewicz
2007 – Michał Skalski
2008 – Michał Motyka
2009 – Kiriłł Stupak (BLR)
2010 – Kiriłł Stupak (BLR)
2011 – Michał Olszewski
2012 – Aleksander Miśta |